Správný pohybový vývoj dítěte

05.05.2022

Chci, aby moje dítě rostlo zdravě. To si určitě řekne každý rodič. 

Co dělat pro jeho zdravý pohybový vývoj? 

Můžeš poslechnout rady kamarádek a nevyžádané rady babiček, nebo raději svého fyzioterapeuta. Dala jsem dohromady pár základních věcí, které bys jako rodič měl 100% vědět a dodržovat! 

💗 Dopřej svému miminku prostor, ve kterém se může samo pohybovat a rozvíjet. Pokud budeš pomáhat moc, nemusí to být pro něj vhodné. Nejdůležitější pro správný pohybový vývoj dítěte je prvních 12 měsíců života.

🙏 Tohle si někam napiš, nalep nebo vyfoť:

❌ Neposazovat, dokud samo nesedí! Může dojít k deformaci páteře díky nepevným vazům. 

❌ Nepostavovat, dokud samo nestojí! 

❌ Netahat za ručičky! Můžeš nezvratně poškodit vazy v ramenou!

❌ Nevodit za ručičky, dokud samo nechodí!

❌ Takže žádná chodítka a hopsadla! 

💗 Od narození polohovat na bříško. Alespoň na chvilku. Ve 2 měsících už by mělo na břiše vydržet 20 min. 

💗 Střídat polohu hlavy v postýlce. Tak, aby se za tebou muselo otočit pokaždé na jinou stranu. Miminko otáčí hlavu za světlem nebo za hlasem. Kam se otáčí to tvoje? Stále doprava? Co myslíš, kterou stranu bude mít po dvou měsících silnější? 

💗 Hlídej, jestli otočí hlavičku oběma směry symetricky. Pokud ne, vyhledej fyzioterapeuta s ACT kurzem. Nečekej, až ti to doporučí dětská lékařka. Preventivní vyšetření fyzioterapeutem je naprosto v pořádku. Neboj se, každý normální fyzioterapeut si o tobě pomyslí, že jsi zodpovědný rodič. Určitě se neboj, že jsi hysterický rodič, když se chceš ujistit, že je vše O.K.

Často se mi stalo, že za mnou přišli rodiče s již zafixovaným problémem, který dětská lékařka nemohla odhalit, protože se na to nezaměřuje. Já zase nepoznám srdeční vadu. 

😉 💗 Od 2. měsíce už nemusíš striktně přidržovat hlavičku. Chovej miminko i ve vertikální (svislé) poloze. Ať se posílí trupové svaly. Odkaz na video je na konci článku. 

💗 Pozor na takzvané letadlo. To je chybný pohybový vzor! Správně by se mělo mimčo opírat o ruce. Pokud je v poloze na břiše drží ve vzduchu, je potřeba motivovat miminko, aby se opíralo o lokty. Nepodporuj tento pohybový nešvar ani při chování! Pokud jej držíš nejčastěji "na tygříka", kde všechny končetiny visí, nemůže správně aktivovat svaly břicha, které se tímto oslabují. Samozřejmě, že když budeš takto držet dítko pár minut za den, nic se mu nestane. Ale problém bude, pokud tuto polohu nevystřídáš. 

💗 Od 3. měsíce můžeš sundat kolotoč nad postýlkou. Dej hračku střídavě do strany, motivuj k otáčení se za hračkou a úchop hračky ze strany. 

💗 Ve 4. měsíci se samo přetočí na bok a v 6. měsíci se samo otočí na bříško. Střídá otočku na obě strany. Vyndej z postýlky případné překážky. Příliš mnoho hraček a pomůcek škodí. Často to vidím, že se ani dítě nemá kde otočit. 

💗 Mezi 8-9 měsícem se začíná plazit a houpat na kolínkách. Symetricky! Pokud nakračuje jen jednou nohou, vyhledej urychleně ACT fyzioterapeuta! Dopřej miminku neklouzavý povrch. A dostatek místa. 

💗 Kolem 9 měsíce by mělo lézt. Postupně i na hladké ploše. Pak sedět. Klečet a stavět se u nábytku.

💗 Nejpozději do 18 měsíců by každé zdravé dítě mělo zvládat samostatnou chůzi v prostoru.

Každé dítě má svoji rychlost vývoje. Ale tyto mezníky jsou dané. Pokud se něco vynechá nebo je nekvalitní, ovlivní to celý život. Víš, že vývoj pohybu souvisí a přímo ovlivňuje správný vývoj mozku? Proto bych to nepodceňovala. 

Šiřte se mnou osvětu o zdravém vývoji. 

Uložte si příspěvek, sdílejte a nebojte se komentovat. 

Sledujte mne na IG, FB a youTube. 

Děkuju za sdílení, odběry a komentáře.